゜.+:。(●っゝω・)っ~☆HELLO!!゜.+:。
Tym razem coś innego, spora część zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO.
Lewocza - miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz. Na zdjęciu widnieje Renesansowy ratusz i gotycki kościół św. Jakuba.
W 2009 roku zabytki Lewoczy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako rozszerzenie wpisu, obejmującego m.in. Zamek Spiski.
Bardejów - miasto powiatowe w północno-wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Szarysz. Zdjęcie przedstawia rynek z ratuszem i bazylikę Świętego Idziego.
Kościół św. Idziego - najcenniejszy zabytek miasta. Wzniesiony w XIV w., rozbudowany w połowie XV w., później wielokrotnie restaurowany. Z jego wieży roztacza się widok na zabytkowe centrum i okolice. Wewnątrz zachowało się jedenaście późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z lat 1460-1520, stojących w swych pierwotnych lokalizacjach, co jest ewenementem na skalę europejską. Obecnie w randze bazyliki mniejszej.
Ratusz z lat 1505-1511, w bryle późnogotycki, jednak z wieloma elementami i detalami architektonicznymi charakterystycznymi już dla architektury renesansu. Uznawany za najstarszy renesansowy zabytek Słowacji; obecnie mieszczą się w nim Muzeum Szaryskie i Muzeum Historii Bardejowa.
W 2000 r. bardejowskie Stare Miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako czwarty zespół architektoniczny na Słowacji.
Żehra - wieś na Słowacji, w powiecie Nowa Spiska Wieś, w historycznym rejonie Spisz. Założono ją w 1245 jako rolniczą wieś Zamku Spiskiego, jest jedną z najstarszych miejscowości w tym rejonie.
Najcenniejszym obiektem miejscowości jest gotycki kościół św. Ducha z XIII wieku, o białych ścianach. We wnętrzu znajdują się polichromie z XIII, XIV i XV wieku, tworzące cykle tematyczne: Trójcę Świętą, Ukoronowanie NMP, Ostatnią Wieczerzę, Pietę i Drzewo Życia.
Od 1993 kościół, wraz z Zamkiem Spiskim i Spiską Kapitułą znajduje się na światowej liście UNESCO.
Vlkolínec - wieś położona na słowackim Liptowie, administracyjnie wchodzi w skład miasta Ružomberok, w kraju żylińskim.
We wsi zachowało się typowe dla górskich obszarów Słowacji budownictwo wiejskie. Grupa 45 zabudowań tworzy żywy skansen słowackiej architektury ludowej.
W 1993 wieś została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Katedra św. Marcina w Spiskiej Kapitule - jeden z najcenniejszych i najstarszych obiektów kościelnych na Słowacji, położony w dawnym miasteczku kościelnym w regionie Spisz. Powstał w miejscu starszego kościoła z XI wieku (zachowały się fragmenty romańskiej rotundy). W 1776 podniesiona do godności katedry. Wraz z otoczeniem została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bańska Szczawnica - miasto w kraju bańskobystrzyckim, w powiecie Bańska Szczawnica na Słowacji. Należy do najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. W średniowieczu było najważniejszym miastem górniczym Węgier.
W 1993 średniowieczne miasto górnicze zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Drewniane kościoły w słowackich Karpatach - zespół zabytkowych świątyń słowackiej architektury drewnianej, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2008.
Kieżmark - protestancki kościół artykularny z 1717.
Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Lukovie - w części wsi zwanej Venécia, drewniana, z I połowy XVIII w.
Zamek Spiski - zabytkowy kompleks zamkowy na Słowacji z przełomu XI i XII wieku jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie, cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 4 ha. W 1993 w uznaniu jego znaczenia dla kultury tych ziem, został on wpisany wraz z okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W odbudowanej części zamku mieści się niewielkie muzeum.
(źródło: Wikipedia)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz